برنامه نویسی اندروید با زامارین و #C |آموزش نصب زامارین و ابزارها

بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش برنامه نویسی اندروید با سی شارپ (C#.NET) بخش ۲ | نصب زامارین و ابزارها

سلام بر پروگرم نود و هشتیهای عزیز امروز با دومین جلسه از آموزش برنامه نویسی اندروید با سی شارپ و زامارین در خدمتتون هستم.در این جلسه می خواهم به آموزش نصب مونو و زامارین بپردازم.خب من ۳ تا راه براتون می ذارم که به ترتیب راه اول از همه بهتر و بعد از اون راه دوم بهتر از راه سومه و در آخر اگه به نتیجه نرسیدید راه سوم رو انتخاب کنید.البته روش اول احتمال خیلی زیاد جواب میده.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ c.net.png               آموزش برنامه نویسی اندروید با سی شارپ نصب زامارین xamarin.png

راه اول آموزش نصب مونو اندروید هست که تا اون جایی که من بررسی اش کردم تفاوتی با زامارین نداره. توصیه اکید من به شما اینه که ابتدا از راه اول بروید که نصب مونو هست و بعد که کمی حرفه ای شدید زامارین رو نصب کنید.من خودم هم مونو رو توی سیستم خودم نصب کردم.در حقیقت مونو اسم قدیمی زامارین هستش و با استفاده از اون می تونید با سی شارپ برنامه های اندرویدی بنویسید.

راه اول:

خب بهتون پیشنهاد می کنم ویژوال استودیو ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۲ داشته باشید یا زامارین استودیو رو دانلود کنید.احتمال داره روی ویژوال استودیو ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۵ به مشکل بخورید.بازم میگم احتمال داره.
فقط کافیه serach کنید دانلود ویژوال استودیو ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۲

برای دانلود زامارین استودیو هم می تونید به این آدرس بروید.
این نکته هم خیلی مهمه که توی مسیر نصب و فایل ها و پوشه هایی که توشون فایل ها رو نصب می کنید نام هیچ پوشه ای فارسی نباشه.
خب مرحله اول نصب jdk هست:

لینک دانلود نسخه ۳۲ بیتی jdk
لینک دانلود نسخه ۶۴ بیتی jdk

وقتی که دانلود jdk به پایان رسید و فایل exe رو دانلود کردین , اون را اجرا کنین و تموم گزینه ها را به حالت اولیه نگه دارین و هی  next بزنید

*** این قسمت برای کسانی که ویژوال استودیو دارند اختیاریه: بعد از اون GTK# رو دانلود و نصب کنید.لینک دانلود GTK#

*** این قسمت برای کسانی که ویژوال استودیو دارند اختیاریه: خب بعد از اون هم زامارین استودیو رو دانلود و نصب کنید.  لینک دانلود xamarin studio

خب بعد از اون باید Mono For Android رو نصب کنید لینک دانلود mono for android

خب بعد از نصب MonoForAndroid باید کرکش رو که نامش mandroid.exe هست رو در مسیر c:/program files/MSBuild/Novell کپی کنید.

خب حالا sdk رو از این آدرس که یک فایل فشرده است دانلود کنید و هر جایی که میخواهید  اکسترکتش کنید.

*** اگه ویژوال استودیو دارید نیاز نیست این قسمت رو انجام بدهید : حالا زامارین استودیو (xamarin studio) رو باز کنید و از قسمت Tools گزینه Options رو انتخاب کنید حالا به قسمت SDK Locations بروید و Android رو انتخاب کنید.و از قسمت Android SDK در قسمت Location اون android sdk رو که دانلود و اکسترکتش کردید رو مسیرش رو وارد کنید یا از قسمت Browse به صورت دستی مکانش رو انتخاب کنید.

*** اگه ویژوال استودیو دارید می تونید از این قسمت ادامه بدهید: خب ازمنوی Tools گزینه Options رو انتخاب کنید و در قسمت Mono for Android در قسمت  Android SDK Location اون android sdk رو که دانلود و اکسترکتش کردید رو از قسمت change انتخاب کنید.دقت کنید که باید پوشه android رو انتخاب کنید. همچنین تیک اون گزینه ای که اولش  Notify هست رو بردارید. در آخر کار هم ok رو بزنید.اگر هم در زامارین استودیو یا ویژوال استودیو با پنجره ای به نام xamarin update رو به رو شدین تیک Check automaticaly رو بردارین.

راه دوم (نصب زامارین به صورت اتوماتیک) :

این راه نیاز به قند شکن و یه اینترنت تقریبا پر سرعت یا سرعت متوسط داره.در این روش من بهتون توصیه اکید می کنم که ویژوال استودیو نسخه Ultimate داشته باشین.خب به آدرس xamarin.com/download بروید.نام و ایمیل خودتون رو وارد کنید.در قسمت I already have Visual Studio installed گزینه yes رو انتخاب کنید.(دقت کنید که ویژوال استودیو نسخه Ultimate) داشته باشین.قسمت های دیگه هم بسته به شرایط خودتون پر کنید و Download Now رو بزنید.یک فایل با حجم خیلی کمی هست که دانلودش کنید.خب حالا اون فایل exe رو باز کنید.در این روش زامارین به طور خودکار دانلود و نصب میشه. بسته به سرعت اینترنتتون زمان دانلود و نصب فایل ها متفاوته.خب تیک تمام گزینه هایی که Android SDK دارند رو بزنید و تیک گزینه (C#.NET/xamarin) رو هم بزنید و نصبش کنید و در پایان هم در ویژوال استودیو از قسمت Tools  گزینه Options رو انتخاب کنید و از قسمت Android SDK در قسمت Location آدرس زیر رو وارد کنید:

C:\Users\your user name\AppData\Local\Android\android-sdk

راه سوم :

شما می تونید برای مشاهده راه سوم کتاب رایگان آموزش برنامه نویسی اندروید با سی شارپ رو دانلود کنید و در همون صفحات ابتداییش آموزش نصب زامارین رو بهتون آموزش داده.برای دانلود رایگان کتاب آموزش برنامه نویسی اندروید با سی شارپ کلیک کنید.

البته احتمال خیلی زیاد تونستین نصبش کنید ولی کار از محکم کاری عیب نمیکنه این هم فیلم آموزشی نصب زامارین :

 

2 نظر

  1. مجید

    سلام
    mandroid.exe رو از کجا پیدا کنم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد